Výber LCD televízie: čo je dobré vedieť

Výber LCD televízie: čo je dobré vedieť

Výber LCD televízie: čo je dobré vedieť

 

Výber správnej LCD TV nemusí byť až taká ľahká úloha, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pokiaľ sa v tejto oblasti príliš neorientujete a o nákupe LCD TV uvažujete, nemal by tento článok uniknúť Vašej pozornosti.

Všeobecné rady pri výbere

LCD TV prinášajú oproti CRT TV hlavnú výhodu v tom, že majú vyššie rozlíšenie. Bohužiaľ sa presadila značka „HD ready“ ktorá vyvoláva klamný dojem toho, že je TV schopná zobraziť plný HD signál. HD ready TV sú však schopné zobraziť iba 720p t.j. zvyčajne 1366×768.Už aj v našich končinách sa objavujú prvé „voľné“ stanice vysielané v HD kvalite -Markíza HD, Nova HD, CT HD, Prima HD. Ďalej sú tu čím viac sa rozširujúce Blu-Ray disky a HD filmy vo formáte MKV,MP4 atď. Ak teda chcete najvyššiu kvalitu,pozerajte hlavne po Full HD TV  1080p. Samozrejme Full HD TV sú výrazne drahšie.



Porovnanie veľkosti rozlíšenia u Full HD a HD ready TV


Keď ste už rozhodnutý pre Full HD alebo HD ready TV, je treba sa zamerať na uhlopriečku. Veľmi obľúbené sú 32“ LCD televízie, ktoré sa dajú zohnať za veľmi prijateľné ceny a svojou veľkosťou uspokojí väčšinu domácností. Samozrejme veľmi záleží na tom, ako ďaleko od TV sedíte. Optimálna vzdialenosť je cca 2,5x uhlopriečka u širokouhlých a 3x u TV s klasickým pomerom strán. Zmerajte si ,ako ďaleko sedíte od TV a potom môžete vyberať.


  


Veľmi dôležité sú pozorovacie uhly, ktoré by nemali biť menej ako 176°

Ak si sadne viac ľudí pred TV s malým pozorovacím uhlom, tak sa polka bude sťažovať že nič nevidí, alebo vidí málo kontrastný obraz.

A pretože sa jedná o LCD technológiu, platia tu podobné pravidlá ako pri LCD monitoroch a to hlavne pri odozve. Ak by odozva bola príliš dlhá, tak sa môže stať, že niektoré veľmi rýchle scény budú rozmazané. Dobrá doba odozvy nemôže presiahnuť 8ms.Rozhodne nekupovať TV s odozvou 25ms apod. ktoré sú veľmi zastarané.

Keď sme pri obrazových vlastnostiach, zameriame sa aj na jas a kontrast.

Jas je pri TV veľmi dôležitým faktorom. Nízky jas znamená, že pri priamom slnečnom svetle neuvidíte z obrazu prakticky nič. Pokiaľ bude jas dostatočne vysoký (500-600 cd/m

Keď sme u obrazových vlastností, zameriame sa i na jas a kontrast. Jas je pri televízii veľmi dôležitým faktorom. Nízky jas znamená, že pri priamom slnečnom svetle neuvidíte z obrazu prakticky nič. Pokiaľ bude jas dostatočne vysoký 500-600 cd/m² , tak skrátka slnko prebije a môžete si i za letného odpoludnia vychutnávať svoj obľúbený film. Nemenej dôležitým faktorom je kontrast. Dnešné televízie dosahujú okolo 1500:1,čo je veľmi dobrá hodnota. Výrobcovia idú ešte ďalej a využívajú tzv. dynamický kontrast. Dynamický kontrast zlepšuje kontrast tým spôsobom, že ovláda podsvetlovacie trubice. Pokiaľ je obraz veľmi tmavý, tak elektronika zhasnutím týchto trubíc ešte viac zatmaví scénu. Naopak, pokiaľ je v obraze veľa jasu, tak sa podsvetlovacie trubice rozžiaria naplno. Takýto kontrast môže dosahovať 10 000:1. Statický kontrast je samozrejme lepší, ale pri filmoch je dobré využívať i ten dynamický. Bohužiaľ niektorí výrobcovia udávajú statický kontrast a niektorí dynamický. Neporovnávajte teda televízie iba podľa hodnôt, ale aj podľa vlastných očí, alebo konkrétnych recenzií.

Dobrý pozor si treba dávať na vstavaný tuner. V dnešnej dobe sa ponúkajú LCD televízie s dvoma typmi tunerov. Všetky dnes predávané LCD majú vstavaný DVB-T tuner  a v poslednej dobe si môžete priplatiť pri niektorých modeloch aj za DVB-S(satelitný) tuner. Medzi jeho klady určite patrí možnosť príjmu obrovského množstva programov a ovládanie jedným DO na rozdiel od externého satelitného boxu. K záporom určite patrí logika a odozva  ovládania. Pozor si treba dať na kompatibilitu CI modulov. Vyskytlo sa dosť nefunkčných kombinácii TV – modul. Jedinou zárukou je odporučenie predajcu, prípadne skúsenosti používateľov na internete. Kvalita dnešných tunerov je na veľmi dobrej úrovni a je v podstatne jedno, aký je použitý.