PDP proti LCD, alebo kto s koho?

PDP proti LCD, alebo kto s koho?

PDP proti LCD, alebo kto s koho?

Pozrime sa na jednotlivé úskalia každej technológie. Skôr než sa však vrhneme na kontrast, odozvu a podobné parametre, povieme si niečo o konkrétnych skúsenostiach. O PDP obrazovkách sa hovorí, že majú ďaleko živší obraz. Čo to však znamená? V dnešnej dobe to je spôsobené hlavne tím, že krycia vrstva je sklenená, zatiaľ čo u LCD je plastová a obvykle matná.

Niekoľko desiatok rokov sme sa pozerali na sklenené obrazovky a sme na ne jednoducho zvyknutý. Po čase pozerania na LCD si však uvedomíte, že plast je praktickejší a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nie je tak lesklý, a tak sa na obraz môžete pozerať aj za slnečného dňa bez toho, aby vás obťažovali odlesky. Obrazovka je ďaleko ľahšia a nehrozí poškodenie pri preklopení (pri PDP si dejte pozor, aby ste TV nepoložili na obrazovku alebo na zadnú stranu, inak môže dôjsť k poškodeniu). Naopak , plast má niektoré nevýhody. Horšie sa udržuje, je treba používať špeciálne prípravky na čistenie, zatiaľ čo klasické sklo sa dá utrieť aj vlhkou handričkou.

Teraz si ukážeme hlavné rozdiely:

PDP

LCD

Kontrast okolo 1 000 000:1 okolo 1 500:1 (statický)
Pozorovacie uhly farebne neobmedzené, ale dochádza k strate detailov podľa použitej technológie, dnes až 178° v oboch smeroch, ale stále dochádza k znižovaniu kontrastu a degradácie farieb
Počet farieb až 18 bit 8 až 12 bit
Odozva pod 0,1 ms reálne od 3 do 20 ms
Spotreba až 2x spotreba LCD -
Životnosť až 100 000 hod (stále tu hrozí “vypaľovanie” obrazu až 100 000 hod

Na čo sa dané technológie hodia?

Po prečítaní článku máme predstavu o tom, ako sa daná technológia chová, ale ako je to s praktickým použitím? Obecne sú PDP obrazovky vhodné pre šport. Nie je totiž nič horšie, než keď vidíte rozmazaný puk u LCD obrazovky. Stále je tu znateľný rozdiel v odozve oproti LCD a PDP v prospech PDP.

Naopak LCD je vhodný na každodennejšie použitie, či už ide o sledovanie diskusných programov, HD filmov, alebo hrania hier na konzole. Výhodnejšia je tiež prevádzka, pretože spotreba môže byť aj polovičná oproti DPD a rozdiel medzi 400 W a 200 W je na elektromery už dosť poznať. U LCD televízie sa tiež lepšie reguluje jas, ktorý sa zníži intenzitou podsvetlenia. Pokiaľ chcete využívať televíziu aj na občasné čítanie textu, prehliadanie webových stránok, tak je lepší LCD. U plazmy vadia akékoľvek odlesky a text sa špatne číta.